Cihan Karaca

Aydın
 

Cihan KARACA – EFIAP/g ,GPU CR4,GPU VIP5,GPU Aphrodite,Hon.FtGM

1973 Nazilli / AYDIN doğumludur.9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliğinden mezunudur.1999 yılından beri Nazilli’de sınıf öğretmenliği yapmaktadır.

Ağırlıklı olarak belgesel tarzda eserler ortaya koyan sanatçı, 2012 yılında ülkemizin en prestijli proje yarışması kabul edilen Sami Güner Kupasını ”Arda Kalan” fotoğraf sunumu ile almaya hak kazanmıştır.

2016 yılında Dünya Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından Türkiye’den yalnızca dört kişinin sahip olduğu EFIAP/g (EFIAP/Gold) ünvanına layık görülmüştür. GPU (GLOBAL PHOTOGRAPHIC UNION) kuruluşunun GPU CR4 ve GPU Aphrodite ünvanlarına sahip olmasının yanı sıra 2017 yılında aynı kuruluşun bir diğer ünvanı olan GPU VIP5 ünvanını almaya hak kazanan dünyadaki birkaç kişiden biri olmuştur.Aynı zamanda Sırbistan’da yer alan Fotogram Art Studio derneği tarafından Onur Üyeliğine (Hon.FtGM) kabul edilmiştir.Ulusal ve Uluslararası fotoğraf yarışmalarından almış olduğu 900’e yakın ödülü bulunmaktadır.

Uluslararası FIAP yarışmalarında bugüne kadar 25 kez Yarışmanın En Başarılı Katılımcısı Ünvanı olan “BEST AUTHOR ( Blue Badge )” özel başarı ödülünü kazanarak ülkemizi başarıyla temsil etmiş ve Türkiye’de kırılması zor bir rekora imza atmıştır

2012 Yılında ülkemizin en prestijli fotoğraf festivali kabul edilen Uluslararası Bursa Fotofest’e davet edilerek ”Arda Kalan” fotoğraf sunumu ile festivalde ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Eserlerinden biri (Children And Lamb) İspanya’da yer alan MUSEU INTERNACONAL DE FOTOGRAFIA Fotoğraf Müzesinin arşivine layık görülerek kalıcı olarak sergilenmeye başlanmıştır.

Ulusal ve Uluslararası olmak üzere bir çok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

Bireysel ve ortak olarak üretilmiş,başarısı Sami Güner Kupası kapsamında tescillenmiş 10 adet fotoğraf projesine imza atmıştır.Bir çok dernek ve kuruluşta bu projeleri izleyiciyle buluşturmuş,çeşitli derneklerde atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir.Halen bu atölye çalışmalarına ve fotoğraf okuma etkinliklerine devam etmektedir.Çeşitli dernek,kulüp ve topluluklarda bugüne dek 100’e yakın sunum/söyleşi gerçekleştirmiştir.